2015-16 MDTA Cup / All-State Debate

315685-mega goldThe Minnesota Debate Teachers Association (MDTA) is pleased to announce the 2015-16 MDTA Challenge Cup and All-State Debate winners.  The MDTA Challenge Cup is an annual award that recognizes exceptional performance by a team in all five debate categories.

Our MDTA Challenge Cup Winners are:

  • Congressional Debate – East Ridge High School
  • Classic Debate – Eastview High School
  • Lincoln-Douglas Debate – Apple Valley High School
  • Policy Debate – Eagan High School
  • Public-Forum Debate – Eastview High School

The All-State Debate awards are awarded to the top eight individuals in each debate format.  With thousands of students participating in debate statewide, the All-State Debate awards represents a highly select group of individuals across the state.  This year, our 40 All-State Debate students represent 20 different schools.

Our 40 All-State Debate students are:

  • Sophie Ober, Apple Valley (Lincoln-Douglas)
  • Miranda Felton, Cannon Falls (Public Forum)
  • Calvin McMahon, Champlin Park (Lincoln-Douglas)
  • David Sebenaler, Chanhassen (Public Forum)
  • Elijah Rockhold, Chanhassen (Congressional)
  • Spencer Evink, Chanhassen (Congressional)
  • Ben Portzen, Eagan (Congressional)
  • Brandon Wilary, Eagan (Policy)
  • Collin Westgard, Eagan (Congressional)
  • Maddie Roberts, Eagan (Policy)
  • Alicia Zhang, East Ridge (Public Forum)
  • Colin Buck, East Ridge (Congressional)
  • Karan Padmanabhan, East Ridge (Congressional)
  • Kevin Bi, East Ridge (Public Forum)
  • Joe Matiasevich, Eastview (Classic)
  • Rishabh Gupta, Eastview (Public Forum)
  • Sean Mather, Eastview (Classic)
  • Tenzin Kunchok, Eastview (Classic)
  • Grace Hauser, Eastview (Public Forum)
  • Arvind Veluvali, Edina (Lincoln-Douglas)
  • Sara de Sobrino, Forest Lake (Lincoln-Douglas)
  • Allegro Wang, Jefferson (Policy)
  • Sophie Krohn, Mahtomedi (Lincoln-Douglas)
  • Erik Baker, Maple Grove (Congressional)
  • Alex Fedje-Johnson, Minnehaha (Classic)
  • Alex Wilson, Minnehaha (Classic)
  • Meena Morar, Minnehaha (Classic)
  • Michael White, Robbinsdale Cooper (Lincoln-Douglas)
  • David Necas, Robbinsdale Cooper (Lincoln-Douglas)
  • Rylee Phillips, Roosevelt (Policy)
  • Lauren Kirkley, Rosemount (Policy)
  • Michael Stefanko, Rosemount (Policy)
  • Christa Kelly, South St. Paul (Classic)
  • Fallon Anderson, South St. Paul (Classic)
  • Adnan Askari, St. Paul Academy (Public Forum)
  • Peter Schavee, St. Paul Academy (Congressional)
  • Raffi Toghramadjian, St. Paul Academy (Public Forum)
  • Sophia Kuriscak, Visitation (Lincoln-Douglas)
  • Aasim Ali, Wayzata (Policy)
  • Shivang Charan, Wayzata (Policy)

Congratulations to all schools and students awarded.

Leave a reply

© 2015 - MDTA - Website powered by GCMTotalSolutions
©2017 Minnesota Debate Teachers Association